Offcanvas module

Kiedy czyścimy broń w kal. 22LR

×

Ankieta: Jak często czyścisz swoją broń kal 22LR

raz na miesiąc
12 31.6%
raz na kwartał
4 10.5%
raz na pół roku
4 10.5%
raz na rok
15 39.5%
rzadziej niż 1 raz na rok
Bez głosów 0%
nie czyszczę
3 7.9%
Łącznie oddanych głosów: 38
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą wziąć udział w tej ankiecie
  • Michał
  • Michał Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Administrator
  • lepiej trafiać niż nie trafiać
Więcej
11 lata 5 miesiąc temu #18626 przez Michał
Michał stworzył temat: Kiedy czyścimy broń w kal. 22LR
No właśnie odwieczne pytanie pewno wtedy kiedy jest brudna. Od czasu kiedy zacząłem strzelać ścierały się dwie teorie dotyczące czyszczenia ki konserwacji broni sportowej w kalibrze 22LR. Jedna nie czyścić - prosta i nie wymagająca komentarza na tym etapie. Druga czyścić raz do roku ale należało pamiętać o tym, że poprzednie skupienie uzyskiwano dopiero po ok 500 strzałach. Nie należało więc czyścić broni bezpośrednio przed zawodami. Jakie są Wasze teorie i praktyki w tej mierze?

Michał Mizgalski
...strzelam bo lubię

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Rlyeh
  • Rlyeh Avatar
  • Gość
  • Gość
11 lata 5 miesiąc temu #18627 przez Rlyeh
Rlyeh odpowiedział w temacie: Kiedy czyścimy broń w kal. 22LR
Moja teoria była taka, że należy czyścić broń i jej elementy po to i w taki sposób, by nie dopuścić do awarii, zacięć oraz innych ciekawych przygód. Ale nie bezpośrednio przed zawodami. Ale - i tu działa punkt powyżej.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • cnnhead
  • cnnhead Avatar
  • Gość
  • Gość
11 lata 5 miesiąc temu #18631 przez cnnhead
cnnhead odpowiedział w temacie: Kiedy czyścimy broń w kal. 22LR
W ankiecie brak co najmniej jeszcze jednej opcji: po każdym użyciu.
Mam dwie zabawki w kalibrze .22: Pardini SP i Hammerli FP60. Pierwszą czyszczę po każdym treningu i zawodach. Druga to w zasadzie sama lufa - więc tę czyszczę na szybko (przecieraki filcowe i szczotki) po każdym użyciu, a razem z zamkiem mniej więcej co 1000 strzałów. Nie zaobserwowałem jakiejś zauważalnej zmiany skupienia albo innych negatywnych zjawisk (np. zacięcia) po wyczyszczeniu broni. To chyba jakieś teorie z czasów margolinów i toz-ów.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • GGlady
  • GGlady Avatar
  • Gość
  • Gość
11 lata 5 miesiąc temu #18632 przez GGlady
GGlady odpowiedział w temacie: Kiedy czyścimy broń w kal. 22LR
Sprawa skupienia dotyczy raczej karabinów. W pistoletach skupienie samej lufy jest tak dobre w porównaniu ze skupieniem zawodnika, że wpływ czyszczenia jest niewielki na ostateczne skupienie, tu raczej chodzi o niezawodność i brak zacięć. W karabinie każda, nawet niewielka zmiana skupienia lufy ma bardzo istotny wpływ na ostateczny wynik. Na zawodach PŚ obserwowałem zawodników i większość z nich dosyć intensywnie czyści broń po strzelaniu. Ale nie widziałem żadnego, który robiłby to w wersji hardcorowej, czyli szczotką mosiężną. Tylko na "miękko" specjalnymi szmatkami i kilkoma kroplami ulubionego specyfiku.

Osobiście uważam, że lufa karabinu powinna być czyszczona raz przed sezonem "mocno" (tzn. z użyciem specyfików ułatwiających odołowienie), a poza tym na "miękko" zawsze po strzelaniu i zawsze po suchym treningu, gdy używano łusek (bardzo niebezpieczne dla lufy pozostałości z wnętrza łusek). Ale to wszystko przecież zależy też od liczby wystrzeliwanych sztuk amunicji.

Każdy ma swoją teorię, więc pewnie jest ich mnóstwo :)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • hexer
  • hexer Avatar
  • Gość
  • Gość
11 lata 5 miesiąc temu #18639 przez hexer
hexer odpowiedział w temacie: Kiedy czyścimy broń w kal. 22LR
Podzielam zdanie cnnhead'a.
Brak opcji "zawsze" czyli po każdym strzelaniu.
Z moich obserwacji wynika, że "granulację" tej ankiety możnaby jeszcze bardziej wyśrubować.
Otóż na ISAS zaobserwowałem, że Klimov i Nestruev czyścili również między seriami w OSP.
:)
A my?
No cóż, w domu zajmuje się tym Olga (mycie naczyń i broni to jej działka w naszych obowiązkach domowych) i robi to po każdym strzelaniu jak tylko wrócimy do domu. Nieważne, czy poszło 5 strzałów czy pełny program.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Michał
  • Michał Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Administrator
  • lepiej trafiać niż nie trafiać
Więcej
11 lata 5 miesiąc temu #18640 przez Michał
Michał odpowiedział w temacie: Kiedy czyścimy broń w kal. 22LR
Macie rację ankieta w swoich odpowiedziach trochę mija się z problemem. Niestety nie można jej edytować a co najwyżej usunąć i zrobić nową. Jeśli była by taka wola to ustalmy ile i jakie powinny być odpowiedzi. Respondentów mamy trochę mało jak na ilość odwiedzających to forum i nie wiem czy grupa jest reprezentatywna. Ale nieobecni głosu nie mają.

Hexer pisze: Otóż na ISAS zaobserwowałem, że Klimov i Nestruev czyścili również między seriami w OSP.


Jesteś pewien, że czyścili lufy? czy tylko smarowali mechanizm aby uchronić się od zacięć. Między seriami jest raczej mało czasu kiedy można dotykać broń. Na zawodach w Polsce podczas konkurencji PSP często widziałem jak zawodniczki smarowały broń w okolicach podawania nabojów i nadmiar tego oleju (!!) zbierały. Mogło wyglądać jak czyszczenie.

Michał Mizgalski
...strzelam bo lubię

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Moderatorzy: GGlady
Czas generowania strony: 0.182 s.