Offcanvas module

Eliptyczne zniekształcenia lufy.

  • RadekReden
  • RadekReden Avatar Autor
  • Gość
  • Gość
10 lata 2 miesiąc temu - 10 lata 2 miesiąc temu #20026 przez RadekReden
RadekReden stworzył temat: Eliptyczne zniekształcenia lufy.
Wkręcanie lufy karabinu lub pistoletu w imadło ślusarskie (nawet po przez miękkie szczęki boczne) i oddawanie strzałów do tarczy może wpływać na:

a) zniekształcenia geometrii wewnętrznej lufy,

b) zwiększenie o wielkości mikronowe (gwałtownie postępujące) luzów zamka.

Ad.a) Zniekształcenie geometrii wewnętrznej lufy powodowane jest przez ucisk boczny na ścianki lufy i przeciwstawienie się siłom rozciągania struktury metalu podczas rozprzestrzeniania się ogromnych ciśnień związanych z detonacją ładunku miotającego. Siły te rozciągają lufę i popychają pocisk do wylotu lufy.
Przy strzelaniu bez imadła np. z ręki - dzięki określonej elastyczności lufy, odkształcenia jej podczas prawidłowego strzelania mogą właściwie powracać do pozycji początkowej (zerowej).

Blokowanie boczne ścian lufy przez szczęki imadła (bez względu na miękkość szczęk - okładziny gumowe) może wpływać na eliptyczne odkształcenia przekroju poprzecznego przewodu lufy.
Ponadto stosowanie nabić lub opasań skręcanych na lufę w różnych punktach jej długości (ciężarki lub inne obejmy nabijane ciasno, uniemożliwiające prawidłowe rozciąganie się lufy podczas strzału) również skutkuje zniekształceniami podłużnymi przewodu lufy.
W początkowej fazie powyższe zniekształcenia nie są widoczne w pozornie takim samym rozrzucie przestrzelin. Wada powyższa ukrywa się pod wielkością tolerancji naturalnego rozrzutu charakterystycznego dla stosowanej amunicji i umiejętności strzelca.
W późniejszym czasie wada postępuje i wychodzi poza określone ramy dla danego modelu lufy i wtedy jest już za późno, chociaż lufa strzela to nie może rywalizować z modelami swojej serii.

Ad.b) Zwiększenie o wielkości mikronowe (gwałtownie postępujące) luzów zamka głównie uzależnione jest od stawianego oporu (bezruchu) wywołanego przez masę i stabilne mocowanie do podłoża imadła ślusarskiego. Zjawisko to można zobrazować karykaturalnie jako wbijanie młotem wyciora do lufy opartego swoim końcem na środkowej części zamka (pomiędzy pazurkami do wyciągania łusek).
W początkowej fazie powyższe zniekształcenia nie są widoczne w pozornie takim samym rozrzucie przestrzelin. Wada powyższa ukrywa się pod wielkością tolerancji naturalnego rozrzutu charakterystycznego dla stosowanej amunicji i umiejętności strzelca. Jeżeli przez dłuższy czas poddamy zamek działaniom sił destrukcyjnych - zwiększą się luzy zamka w komorze i rozrzut amunicji na tarczy przekroczy wielkości gwarantowane przez producenta.
Podczas strzału właściwej eksploatacji broni (np. strzelanie z ręki) uderzenie jakie stwarza ładunek miotający jest rozłożone w dłuższym czasie poprzez zacofanie się lufy przeciwnie do wylotu pocisku, wówczas na zamek działają siły wielokrotnie mniejsze jak przy stosowaniu imadła ślusarskiego.

Jeżeli firma produkująca broń naraża karabin na test imadła (stosując imadło ślusarskie sztywno zamocowane do podłoża) to strzela tylko 10 strzałów potrzebnych do metryki broni. Badanie to możemy zaliczyć do wcześniej opisanych zjawisk:
- początkowego zniekształcenia przekroju lufy, w którym odkształcenia te nie wnoszą zauważalnych zmian skupienia,
- początkowego zwiększenia luzów zamka.

Zdarza się , że nadgorliwi strzelcy wystrzeliwują setki sztuk badanej amunicji aby dobrać właściwą do lufy, a wkrótce wyciągają wniosek że lufa nie spełnia oczekiwań i zwracają ją do producenta. Producent bez zaawansowanego sprzętu pomiarowego do badań odkształceń mechanicznych nie jest w stanie wskazać przyczyny wpływającej na powstałą wadę,
a gdyby producent wytężył umysł i wykonał silikonowo-gumowy odcisk wnętrza lufy - np. podzielony na części w całej długości odcinka lufy i następnie zeskanował zaawansowanym mikromierzem laserowym z dokładnością pomiaru do 0,00001mm to miałby pełen obraz przewodu lufy po produkcji i po reklamacji klienta a dodatkowo wiedzę na światowym poziomie w oparciu o wyniki w zakresie powyższych zniekształceń.

Ps.
Pod żadnym pozorem nie wolno wkręcać w zabudowane sztywne imadło ślusarskie broni krótkiej!
Kontynuowanie strzałów wielokrotnie - grozi rozerwaniem komory zamka i trwałym kalectwem!
Ostatnio zmieniany: 10 lata 2 miesiąc temu przez RadekReden.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • kruketline
  • kruketline Avatar
  • Gość
  • Gość
10 lata 2 miesiąc temu #20027 przez kruketline
kruketline odpowiedział w temacie: Eliptyczne zniekształcenia lufy.
Rozumiem że przestrzeliwanie amunicji w ten sposób, jest tylko wskaźnikowym określeniem czy dana amunicja jest zła lub dobra.Lecz jak "dobra", to chyba jest już temat na odrębne rozważania.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Dawid Migała
  • Dawid Migała Avatar
  • Gość
  • Gość
10 lata 2 miesiąc temu #20028 przez Dawid Migała
Dawid Migała odpowiedział w temacie: Eliptyczne zniekształcenia lufy.
"Zdarza się , że nadgorliwi strzelcy wystrzeliwują setki sztuk badanej amunicji aby dobrać właściwą do lufy"
To źle, że szukają najlepszej opcji?

Po drugie. Niektórzy producenci np. Lapua mają do mocowania specjalne klocki, które są przykręcane do lufy tak jak kolba, więc ten temat odpada.
Po trzecie, z doświadczenia wiem, że jeżeli ktoś już przestrzeliwuje broń na imadle ślusarskim, to robi to ściskając kolbę a nie lufę (np. we Wrocławiu czy Bydgoszczy).
Niechlubnym wyjątkiem jest tu w dalszym ciągu fabryczne stanowisko RWS. Tam ściskają lufę za komorą i do tego aby wytłumić drgania wieszają nasączoną olejem szmatkę na lufie. Miałem dwa lata temu o to sprzeczkę z serwisantem.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • RadekReden
  • RadekReden Avatar Autor
  • Gość
  • Gość
10 lata 2 miesiąc temu #20029 przez RadekReden
RadekReden odpowiedział w temacie: Eliptyczne zniekształcenia lufy.

Dawid Migała napisał: "Zdarza się , że nadgorliwi strzelcy wystrzeliwują setki sztuk badanej amunicji aby dobrać właściwą do lufy"
To źle, że szukają najlepszej opcji?

Po drugie. Niektórzy producenci np. Lapua mają do mocowania specjalne klocki, które są przykręcane do lufy tak jak kolba, więc ten temat odpada.
Po trzecie, z doświadczenia wiem, że jeżeli ktoś już przestrzeliwuje broń na imadle ślusarskim, to robi to ściskając kolbę a nie lufę (np. we Wrocławiu czy Bydgoszczy).
Niechlubnym wyjątkiem jest tu w dalszym ciągu fabryczne stanowisko RWS. Tam ściskają lufę za komorą i do tego aby wytłumić drgania wieszają nasączoną olejem szmatkę na lufie. Miałem dwa lata temu o to sprzeczkę z serwisantem.


Nadgorliwi strzelcy wystrzeliwują setki sztuk amunicji z przedmiotowego imadła ślusarskiego niszcząc przy tym lufę i i mocowanie zamka a następnie oczekują od producenta gwarancyjnej wymiany lufy na nową.

Wg mnie specjalne klocki również nie spełniają wymagań do zapewnienia właściwego panowania nad wystrzałem, karabin jak instrument muzyczny rezonuje właściwie ze swoim łożem, do którego został indywidualnie dostrojony tak aby rezonans miał jak najmniejszą amplitudę drgań aż do wylotu pocisku. Ponadto, aby karabin wiernie uwzględniał odrzut (jaki występuje w oparciu o ciało strzelca) należy zastosować dodatkową masę dodaną do karabinu w postaci np. ciężarka osłoniętego grubą (10 mm) warstwą masy silikonowej o wadze równej masie przykładanego ciała strzelca uwzględniając punkty przyłożenia masy do karabinu i siłę docisku punktowego. Tak przestrzelony karabin daje gwarancję identycznej pracy w rzeczywistych warunkach w oparciu o ciało strzelca.

Co do prób "RWS" to pierwszą porażką jest wypuszczanie na rynek amunicji, która nawet po dokładnej selekcji nie przynosi oczekiwanych efektów,- może jedynie dobrą jest ta amunicja, która zeszła z linii jako pierwsza i zapełniła miejsca magazynowe nienaruszalne i służy do przestrzeliwania broni u producenta amunicji zachęcając do nabywania jej już w Polsce przez dystrybutora i oczywiście w dużych ilościach. Ciekaw jestem czy amunicja dostarczona do Polski odpowiada tej, z której badaliśmy karabin u producenta?

Drugą porażką jest opisywane powyżej przez Dawida M. zastosowanie szmaty nasączonej olejem jako elementu pochłaniającego energię i ściskanie karabinu imadłem za lufę tuż za komorą zamka.
Współczuję serdecznie kolegom, których wcześniej ostrzegałem przed takim badaniem, ponieważ ich karabiny po takim badaniu znacznie postarzały się a obecnie zawody zwiększyły wymagania umiejętności strzeleckich i oczekują 654pkt. w konkurencji Kdw60.

Ps.
Aby ożywić atmosferę dyskusji odpowiem, że bazując na dobrej amunicji można ją przeselekcjonować otrzymując rozrzut środka geometrycznego pocisków na polu koła o średnicy 3,5 mm., lepiej nie potrafię.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • kruketline
  • kruketline Avatar
  • Gość
  • Gość
10 lata 2 miesiąc temu #20038 przez kruketline
kruketline odpowiedział w temacie: Eliptyczne zniekształcenia lufy.
Miałem podobne wyniki pomiarów, ale w warunkach neutralnych rozrzut zmniejszył się powtarzalnie do 1,4 mm.Nie jest Pan, Panie Dawidzie jedyną osobą która miała problem z serwisantami u producentów amunicji.Ale trudno się dziwić jeżeli ktoś pokonuje setki kilometrów i dostaje np. produkt który robi w tamtych warunkach 7-8 mm, a po zakwestionowaniu poziomu powtarzalności tej partii zostaję dostarczona następna która spada do 5-5,4 mm.Ale czy to już koniec ?, któż to wie ?. Cieszę się że jest nas już trzech, którzy do tematu przestrzeliwania z "twardego imadła" podchodzą ostrożnie i z rozwagą.Oczywistym jest fakt że dożo pracy wymaga "dobranie" amunicji aby uzyskać wynik maksymalny dzięki czemu możemy wykazać rzeczywiste błędy optyczne, statyczne i wektorowe strzelca a co jest także nie bez znaczenia wykryć różnice w amplitudzie zniekształceń samej lufy o których pisze RadekReden.
Strzelectwo to niewątpliwie droga do poznania prawdy, więc potrzebna jest pokora, wytrwała praca i chęć zrozumienie innych.Pasjonatom życzę wytrwałości w dążeniu do poznania prawdy o po jej poznaniu osiągania wielu sukcesów.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Czas generowania strony: 0.183 s.